فرهنگ آی تی
لطفا منتظر بمانید...
فهرست
SharePoint
تعداد بازدید:
519 نفر

یک مدیر IT قبل از هر اقدامی باید شناخت خود را نسبت به شیرپوینت (SharePoint) و امکانات واقعی آن توسعه دهد. شیرپوینت (SharePoint) ابزاری است با قابلیت های بسیار بالا که متاسفانه خیلی از این توانایی ها ناشناخته می ماند. در حالیکه اگر مدیران IT شناخت بیشتری در مورد این قابلیت ها داشته باشند، به نیاز واقعی سازمان خود و چگونگی استفاده از آن ها براساس نیازهای درون سازمانی نزدیکتر خواهند شد.

شیرپوینت یک CMS پیشرفته است که در خیلی موارد آنرا با CMS هایی مانند DoteNetNuke ، Lotus IBM ، Liferay مقایسه می کنند.

شیرپوینت (SharePoint) دارای قابلیت ها و توانایی های دیگری است که می تواند مدیران IT را بیشتر به سمت خود جذب کند. یکی از این قابلیت ها یکپارچگی شیرپوینت (SharePoint) با مجموعه محصولات آفیس می باشد. پشتیبانی از ابزارهای Officeای که امروزه در تمام سازمان ها به عنوان ابزار همیشگی پرسنل تلقی می گردند، یکی از قابلیت های شیرپوینت (SharePoint) می باشد. شرپوینت (SharePoint) به شما این امکان را می دهد تا به راحتی اسناد مختلف آفیس را در سایت های شرپوینتی ایجاد و ذخیره کنید و به صورت آنلاین آنرا بین سایر افراد سازمان به اشتراک بگذارید. شیرپوینت روند ارتباطات جهت اشتراک اطلاعات و فرآیندهای درون سازمانی را تسهیل می کند. اشتراک اطلاعات و اسناد داخل سازمان به شکل ساده تری صورت می گیرد ، کاریران در سیستم احراز هویت می شوند و خیلی از کاغذ بازی های داخل سازمان جمع آوری می گردد.

با استفاده از قابلیت جستجوی پیشرفته شیرپوینت (SharePoint) می توانید تمام اطلاعات و اسناد سازمان را به صورت تفکیک شده و در کمترین زمان ممکن جستجو کنید. حتی می توانید با استفاده از ابزارهای جستجو شیرپوینت(SharePoint) ، اطلاعات پرسنل سازمان را براساس سطح دسترسی های تعیین شده، جستجو کنید. شیرپوینت (SharePoint) این امکان را دارد تا حتی کلمات داخل اسناد و فایل های ذخیره شده شما از قبیل PDF و … را جستجو نماید. طبقه بندی خروجی جستجوها و فیلترهای مختلف جستجو، شما را سریعتر به نتایج مورد نیاز نزدیک خواهد کرد.

با استفاده از شیرپوینت (SharePoint) به راحتی می توانید فرم های اطلاعاتی در اختیار کاربران قرار دهید و خیلی از بخش های مبتنی بر کاغذ را در سازمان کاهش دهید. ابزار InfoPath مجموعه آفیس در این زمینه به صورت حرفه ای به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید فرم های ساده تا پیشرفته را برای ثبت و جمع آوری اطلاعات توسط افراد سازمان طراحی کنید و از طریق سایت شیرپوینتی، آنرا در اختیار آن ها قرار دهید. امکان ذخیره و نگهداری اطلاعات این فرم ها، پس از پردازش، در لیست های شرپوینتی، کتابحانه اسناد شیرپوینت و بانک های اطلاعاتی مجزا امکان پذیر است.

با استفاده از شیرپوینت(SharePoint)  می توانید پورتال های سازمانی را در سریعترین زمان راه اندازی کنید و تمام فعالیت های عمومی سازمان را از طریق این پورتال ها به آگاهی پرسنل برسانید. به عبارتی درگاه ورودی سازمان شما همین پورتال ها خواهند بود که می توانند به صورت آنلاین از سراسر دنیا قابل دسترس برای پرسنل باشند. مدیریت اطلاعات سازمان، مدیریت پروژه ها، مدیریت اسناد، مدیریت افراد و گروه ها ، آرشیو سازی و نسخه بندی اطلاعات و … همه و همه از دیگر توانایی های شیرپوینت می باشد.

از جالبترین و جذابترین توانایی های شرپوینت، Business Intelligence یا هوشمندی تجاری می باشد. تهیه گزارشات پیشرفته عملیاتی-اطلاعاتی برای مدیران سازمان و نمایش گزارشات محتلف از اطلاعات و عملکرد بخش های مختلف سازمان توسط ابزارهای پیشرفته Excel Service ، Performance Point Server و نمایش آن ها در سایت های شرپوینتی از دیگر توانایی های منحصر به فرد شیرپوینت می باشد. بخش هوشمندی تجاری شیرپوینت (SharePoint) توانایی نمایش اطلاعات از Data Warehouseهای مختلف با استفاده از ابزارهای SSAS و SSRS را نیز دارا می باشد.